מדוע למלא הנחיות רפואיות מקדימות

מהן הנחיות רפואיות מקדימות – צוואה בחיים?

טפסי הנחיות רפואיות מקדימות מהוות עדות לרצונו של אדם להימנע מקבלת טיפולים רפואיים מאריכי חיים. הטפסים משמשים למקרה עתידי בו אדם יהיה חולה הנוטה למות, אך לא יהיה כשיר ולא יוכל להביע את רצונו להמנע מקבלת טיפולים מאריכי חיים. הימצאות טופס כזה מאפשרת לצוות הרפואי להימנע מטיפול, תוך שמירה על החוק.

מדוע חשוב שאחתום על טופס הנחיות רפואיות מקדימות ?

כל החיים אנחנו עסוקים בתכנון העתיד, בוחרים מה ללמוד, איזו דירה נקנה ואיזו משכנתא ניקח. אנו בוחרים עם מי נחיה – בוחרים בחיים הטובים והמכובדים ביותר. האם עצרנו אי-פעם לבחור את הדרך המכובדת ביותר בה נרצה לסיים את החיים?

תאונה אחת, או מחלה פתאומית עלולות לשבש הכל. כל התכניות והחלומות, כולם נדחים כי עכשיו צריך להילחם על החיים ואנו נעשה את כל מה שנוכל כדי לנצח, כדי להישאר בחיים.

אבל אולי, רק אולי לא נצליח?

עתה עלינו להחליט מה לעשות אם נגיע למצב בו לא תישאר לנו ברירה. אם נגיע למצב שבו תישלל מאתנו האפשרות לחיים בכבוד. אנו יכולים להגיע למצב סופני ועדיין לשמור על כבודנו ועל עצמאותנו.

כשאנו מדברים על חיים ללא כבוד, הכוונה היא למצב בו אין לאדם סיכוי להבריא – המוות הוא בלתי נמנע. הדבר היחיד שעשוי להחזיק את האדם הגוסס בחיים הן מכונות המאריכות חיים באופן מלאכותי. מכונות אלה אינן מבטיחות בשום צורה את הצלתו של האדם מהמצב בו הוא נתון, אלא רק את השארתו בחיים עד לרגע שבו יתר מערכות הגוף ייכשלו.

זהו, הגיע הזמן להחליט מה אנו רוצים שייעשה אם נגיע למצב בו לא נוכל לדבר, לנשום, לאכול או לזוז בכוחות עצמנו. מה נרצה שייעשה אם הכאב ייהפך לכל עולמנו ואנו, המשפחה והרופאים נדע שאין סיכוי. מה נרצה שייעשה אם הסיכוי היחיד עבורנו להישאר בחיים יתקיים אם נהיה מרותקים למיטת בית החולים ומחוברים למכונות מאריכות חיים.

זה נראה רחוק ודמיוני כמעט, אבל זה עלול לקרות לכל אחד ואחת מאתנו בכל רגע. לכן עכשיו כשאתם בריאים זה הזמן לבחור אם במצב של מחלה סופנית או פגיעה קשה שאינן ניתנות לריפוי נרצה להיות מחוברים למכונות מאריכות חיים באופן מלאכותי, או שנבחר לסיים את הסבל באופן טבעי.

זה הזמן למלא הנחיות רפואיות מקדימות – צוואה בחיים

באתר זה ישנו הסבר על איך למלא הנחיות רפואיות מקדימות.

למילוי הטופס, יש להורידו מהמרכז להנחיות רפואיות מקדימות של משרד הבריאות.