תחיקה בעולם

ברבות ממדינות העולם קיימת פתיחות וסובלנות כלפי מיתת חסד פסיבית. אנו מביאים כאן את המצב במדינות שונות, נכון לתחילת שנת 2018.

אירופה

הפרלמנט האירופי הכיר באגודות הפועלות למען אי–הארכת חיים. משנת 2001 דנה ועדה של הפרלמנט בנוסח פשרה שיביא בחשבון את התפיסות השונות על סיום החיים.

הצעת החוק האחרונה שהוגשה לפרלמנט האירופי באפריל 2005 נדחתה ברוב קולות.

רוב המדינות באירופה המערבית אישרו מזמן חוקים לאי–הארכת חיים של חולים סופניים בנוסח זה או אחר ומרגישות שהגיע הזמן לשלב השני – חוק המאפשר לרופאים להגיש עזרה מעשית לחולים המבקשים זאת, על–ידי אספקת אמצעים להמתת חסד עצמית כאשר אי–הארכת חיים באמצעים מלאכותיים אינה מספיקה.

השלב השני הוא המתת חסד המתבצעת על-ידי הרופא עצמו לאחר שלבים רבים של בדיקה אתית ופיקוח חמור של מוסד ממשלתי המוסמך לכך.

שוויץ
החוק בשוויץ מאפשר עזרה בהמתת חסד ע"י רופא בתנאי שאין לרופא כל טובת הנאה מכך. נוסף לכך קיימת בשוויץ עמותה בשם "דיגניטס" העוזרת גם לאנשים שאינם אזרחי המדינה להתאבד.

אירלנד
המתת חסד ועזרה בהתאבדות הן מחוץ לחוק. המתת חסד נחשבת לרצח או להריגה ונענשת במאסר עולם.

בלגיה
מנובמבר 2015 החוק הליברלי ביותר בעולם, כולל עזרה בהתאבדות והמתת חסד. במגבלות רציניות בלגיה מאפשרת המתת חסד לילדים, לפי בקשתם.

בריטניה
למרות ש- 82% מהציבור בבריטניה הם בעד החוק, נציגי הפרלמנט לא הצליחו להעבירו.

גרמניה
המתה על-ידי אדם אחר אסורה בגרמניה, בגלל העבר הנאצי. עזרה בהתאבדות על-ידי אספקת רעל או נשק היא בעיקרון לא מנוגדת לחוק, אבל מגבלות שונות מונעות עזרה כזו באופן אפקטיבי.

דנמרק
סירוב לקבל טיפול בסוף החיים חוקי, אבל המתת חסד אסורה. 71% מהאוכלוסייה תומך באישור עזרה בהתאבדות.

הולנד
משנת 2001 עזרה בהתאבדות והמתת חסד חוקיות על-פי אותן מגבלות המפורטות בחוק. רק אנשים מעל גיל 12 מורשים לבקש עזרה מהרופאים.

לוקסמבורג
משנת 2003 היו מאמצים להרשות עזרה בהתאבדות, ובשנת 2009 הפרלמנט שינה את החוקה ואישר עזרה בהתאבדות והמתת חסד.

צרפת
תכנית הוספיס וטיפול פליאטיבי מפותחים היטב. הממשל הציע משאל בנושא בשנת 2013, אך ועדת אתיקה לאומית בצרפת מתנגדת לשינוי בחוק.

אמריקה

ארצות הברית
מוות במרשם רופא חוקי במדינות הבאות: קליפורניה, קולורדו, אורגון, וושינגטון, וורמונט, והבירה וושינגטון ע"י הצבעה חוקית, במונטנה ע"י פסק דין תקדימי, בניו מקסיקו התקבל חוק בשנת 2014, אבל בוטל ב- 2015.

החוק באורגון עבר ב- 1997 ועד 2013, 1,173 חולים קיבלו את התרופה, 752 נפטרו. בשנת 2013 כ- 22 אנשים מתוך 10,000 מכלל הנפטרים קיבלו את האמצעי להמתה.

במרס 2018 בית הנבחרים של מדינת הוואי אישר בהצבעה 39-12, והסנט אישר 23-2 באפריל 2018 והוואי הפכה למדינה השביעית בארצות הברית המאפשרת מוות בעזרת רופא.

קנדה
עזרה בהתאבדות חוקית בקנדה החל מפברואר 2015. לפי מחקר שפורסם ע"י הממסד הרפואי, הרופאים מעדיפים המתת חסד ע"י רופא, משום סיבוכים אפשריים בהמתה ע"י החולה עצמו.

קולומביה
החל בשנת 1997 בית המשפט לחוקה איפשר המתת חסד לחולים סופניים. בשנת 2015 בית המשפט העליון הורה לכתוב חוקים ברורים לסיום החיים ע"י רופאים. המתת חסד חוקית, אבל הרופאים מוגבלים ע"י כללים מחמירים. הכנסיה הקתולית מתנגדת נחרצות לחוק.

אסיה ואוסטרליה

אוסטרליה
עזרה בהתאבדות אינה חוקית ברוב חלקי המדינה, פרט לוויקטוריה מנובמבר 2017. בטריטוריה הצפונית היה קיים חוק כזה במשך זמן קצר ב- 1995, אך בוטל לאחר מכן.

הודו
המתה פסיבית הייתה נהוגה בהודו במקרים של פגיעה מוחית קטלנית או במצב של צמח. במשך שנים הדבר לא אושר על-ידי תחיקה, אלא רק בפסקי דין של בית המשפט. בשנת 2018 בית המשפט העליון, בשבתו כמועצת החוקה, קבע שאם יישמרו כללים מחמירים, הממשלה תכבד "צוואות בחיים" ותרשה המתה פסיבית, אם החולה סובל ממחלה סופנית או נמצא במצב של צמח.

ניו זילנד 
בשנת 2020 התקבל חוק במשאל עם. החוק מאפשר לחולים סופניים עם פחות מששה חודשי חיים את האפשרות לבחור בהמתת חסד, באישור שני רופאים. החוק יכנס לתוקף בנובמבר 2021.